Fethiye Psikolog Alanları ?

Fethiye Modern çağlarda ortaya çıkmış görece yeni bir bilim olan psikoloji, giderek bireyselliğin ön plana geçmeye başladığı dünya toplumunda en önemli alanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Burada şunu belirtmekte fatda var psikoloji köken olarak aslında çok daha eskilere dayanıyor aslında yalnızca disiplin olarak oldukça yeni bir alan olarak değerlendirebilir. Ancak bir alanın bu kadar yeni oluşu bazı dezavantajlar doğurur. Psikologluk mesleği de tam olarak bu nedenle ülkemizde yanlış değerlendirilmekte hatta bazı kesimlerde gereksiz olarak görülmektedir.

Psikolojik hizmet almadan önce bilmeniz gerekenler – Psikolog Tülay Gök

Bir kişinin psikolog ünvanı alması için üniversitelerin Psikoloji lisans bölümünden mezun olması gerekiyor. Genellikle hazırlık bölümüyle birlikte toplam 5 yıllık süren eğitimin sonunda kişi bu ünvana sahip olabiliyor. Ancak pek çok çalışma alanında bu yeterli olmadığı için psikologların çoğu (danışmanlık verenler için zorunlu) uzmanlaşmak istedikleri alanda yüksek lisans yapmak zorunda. Klinik Psikoloji, Sağlık Psikolojisi, Gelişim Psikolojisi, Psikolojik Danışmanlık gibi çok sayıda alanı olan bu mesleğin çok kez psikatristlerle karıştırıldığını görüyoruz.

Psikolog Eğitimleri ve Uzmanlıkları

Psikologlar lisans eğitimleri süresince bazı tıp derslerinden sorumlu tutulabiliyor. Dolayısıyla psikologlar fizyoloji, anatomi, nörofizyoloji gibi alanlarında bilgi sahibi oluyorlar ancak bu durum onları tıp doktoru yapmıyor. -Ki hiçbir psikiolog da böyle bir ünvan peşinde değil- Psikiyatrisler ise üniversitede 6 yıllık tıp eğtimi almış ve üzerinde alanında uzmanlık yapmış hekimlerdir. Psikologlar ise ancak doktora yaptıkları zaman “doktor” ünvanını alma hakkını kazanır. Psikologların kişilere teşhis koyma ya da ilaç yazma gibi yetkileri yoktur. Bu yetki yalnızca ve yalnızca tıp doktorlarına verilmiştir.

Psikolog ne iş yapar?

Bir psikolog antattığınız her şeyi tarafsız olarak dinler ve durumları uzman bir bakış açısıyla inceler. Disiplin içerisinde kabul görmüş testleri, terapi teknikleri ile birlikte çeşitli yöntemler kullanarak size yardımcı olmayı hedefler. Bir konuda hiç bakmadığınız noktalardan bakmanızı sağlamak için sorular sorar ve cevaplarınızı bulmanız için size yardımcı olur.

Toplum olarak giderek algımız değişiyor olsa bile bazı kesimler hala daha psikologluk mesleğini “deli doktoru” olarak tarif etmektedir. İşin üzücü yanlarından biri ise bu tanımı yapan kimselerin “delilik” tanımını çok da doğru ifade edemiyor oluşudur.

Hepimiz hayatımızın bazı dönemlerinde zorluklarla karşı karşıya kalırız. Bazı durumlarda bu zorlukların karşında kendimizi çıkmazda gibi hissedebilir dolayısıyla çözüm üretme kabiliyetimizi yitirebiliriz. Aslında çoğu zaman baktığımız noktayı değiştirmek çözümü beraberinde getirir. Ancak bakış açımızı değiştirmek bazı kişisel gelişim kitaplarında yazdığı kadar kolay değildir. Çünkü hayatın bize sunduğu denyimlerle düşüncelerimiz ve davranışlarımız şekillenir. Başka ihtimallerin var olduğunu bilmek değil bu ihtimalleri kavrayabilmek bizi dönüştürür. Psikolog ise size bu ihtimalleri göstermez sadece bunları nasıl görebileceğinize yönelik çalışır. Ezberlerinizi bozan sorular sorar cevapları ise siz verirsiniz. Dolayısıyla her bir seyans için aslında yeni bir deneyim demek yanlış olmayacaktır.

fethiye psikolog

Psikologlar sadece dinler mi?

Psikologlarla ilgili en büyük yanlışlardan bir tanesi onları danışmanlık süresince edilgen kabul etmektir. Bu yanılgı sonucunda pek çok kişi mesleği “dinleyicilik” olarak algılıyor. Bu da bambaşka bir yanlış tutuma işaret ediyor; Eğer arkadaşınız varsa psikolog gereksizdir. Ne yazık ki size objektif ve uzman bir göz olarak değerlendirmeye alan psikolog ile sırtınızı sıvazlayan ve duygusal destek sağlayan arkadaşlarınızın aynı etkiyi yaratacağını düşünmek bilgisizliğin olağan bir sonucudur.

Elbette ki arkadaşlarınızla bir şeyler paylaşmak sizi rahatlatabilir. Hatta arkadaşlarınız hayatınızda sorunlarınızı çözmeniz için size yardımcı da olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki; duygusal paylaşımlar her zaman doğru yahut da sağlıklı sonuç vermeyebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bir psikolog size sorular sorarak alternatif bir bakış açısı kazandırır. Bu da baktığınız noktadan çözülemeyecekmiş gibi görünen sorunların kalıcı olarak ortadan kalkması anlamına geliyor. Psikoloğun amacı sizi rahatlatmak ya da mutlu etmek olmayacaktır. Çünkü huzursuzluk ve mutsuzluk gibi olumsuz olarak adlandırdığımız duygular hayatın bir gerçeğidir.

Psikoloğa ne zaman gitmek gerekir?

Hayatın olağan akışı içinde her zaman sorunlar yaşar ve her zaman farklı bir yönden bakmaya ihtiyaç duyarız. Bu nedenle hayatının her döneminde psikoloğa danışan insanlar var. Ancak elbette ki her sorun için pskoloğa gitmemiz şart değil. Gündelik hayatta karşımıza çıkan sorunlarla birçoğumuz çoğu zaman kendi başımıza çözümler üretebiliyoruz. Muhakeme yeteneğimizi kaybetmeden gerçek sorunlara gerçek çözümler bulup harekete geçebiliyoruz. Ancak hepimizin hayatında dönem dönem düşüşler oluyor. Artık çözüm üretmeyecek noktaya geldiğimizde ise elbette ki uzman bir göz şart.

Eğer bir sorununuz varsa, bu sorun hayatınızı etkiliyorsa ve siz bundan rahatsızlık duyuyorsanız buna rağmen ne yapacağınızı seçemiyor ya da sürekli tekrar eden bir döngüye giriyorsanız bu sizin uzman bir desteğe ihtiyaç duyduğunuzu gösterir.

Unutmayın; hiçbir psikolog size sorunlarınızın birden bire biteceği vaadinde bulunmaz. Sorunlar hayatımızın olağan ve olması gereken bir parçasıdır. Psikologlar bu sorunların olağanlığını fark etmeniz, belki de gerçek sorununuzu görmeniz ve kendi kendinize çözüm üretebilecek düşünce biçimleri bulabilmeniz konusunda yardımcı olurlar.

Psikoloji ile ilgili en güncel uluslararası makaleleri yerli ve yabancı dillerde Google scholar‘dan bulabilirsiniz.

Fethiye psikolog sitemizden diğer makalelere erişmek için anasayfaya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.